Vinohradníctvo
Sem vložte podnadpis

Svätomartinský košt mladých vín 2019

Už po šiestykrát sa v Novom Tekove stretli 11. novembra na Martina milovníci vína, vinohradníctva a vinári z nášho združenia, aby mohli ochutnať vína ročníka 2019.


Koštovke Svätomartinských vín už tradične predchádza oficiálna časť podujatia, ktoré sa prvý krát konalo v priestoroch budúcej obecnej pivnici postavenej len pár metrov od kultúrneho domu. Presne o 11.hodine a 11 minúte predseda občianskeho združenia Veselí Tekovskí Vinári Jozef Želiar privítal prítomných v novom kultúrnom stánku. Následne starosta obce Ladislav Nagy pripomenul históriu výstavby pivnice a pripomenul jej budúce využitie pre občanov Nového Tekova. Slávnostné požehnanie mladých vín ročníka 2019 vykonal miestny katolícky farár Vladimír Palkovič. Vo svojom príhovore nezabudol spomenúť, že snaženie vinohradníka a vinára býva zavŕšené produktom mladého vína, avšak bez pomoci toho Najvyššieho by bolo naše snaženie márne. Na záver zástupca starostu Marián Kubinec odovzdal piatym oceneným vinárom diplomy, katalóg a pohár, ktorí obdržali na XXXIX výstave vín poriadaným Odborovým združením železníc Brno.


Samotná koštovka vín prebiehala v zasadačke kultúrneho domu. Zoltán Kulcsár zhodnotil vinohradnícky rok a pripomenul, že po kvalitatívnej stránke sa ročník 2019 javí ako ten lepší a postupne predstavil všetkých 65 vzoriek. Biele ružové a červené vína nás budú reprezentovať na rôznych spoločenských podujatiach, slávnostiach, krstinách, svadbách i karoch. Zaslúžia si pozornosť a úctu. Sú predsa výsledkom našej práce a snaženia.


A keďže k vínu patrí aj dobré jedlo, je potrebné spomenúť, že o gurmánske pochúťky sa postaral Alexander Csomor. Poďakovanie patrí aj pracovníkom obecného úradu za pomoc pri organizovaní podujatia.


Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov J.Ž.


Valtice 2019


Jún je mesiac, kedy v našom kraji kvitne vinohrad. V tomto období by sa nemali realizovať vo vinici žiadne práce. Vinič má byť v pokoji a my sa z neho máme tešiť a pripravovať sa na čas, kedy odkvitne, aby sme ho mohli v pravú chvíľu ošetriť proti chorobám. Aj preto je jún vhodný na cestovanie a poznávanie . V tomto roku sme sa rozhodli navštíviť Valtice. Známy Valtický zámok láka nielen milovníkov umenia, ale aj vinárov .

Prehliadku Valtického areálu sme začali návštevou novozrekonštruovaného barokového divadla, ktoré bolo súčasťou zámku a patrilo známemu rodu Lichtenštajnovcov. Náročná rekonštrukcia si síce vyžiadala nemalé finančné prostriedky, ale všetka tá námaha stála za to. Je isté, že každé divadelné predstavenie prinesie divákovi hodnotný umelecký zážitok.

O 12. hodine sme už vstupovali do Zámeckého sklepa, kde nás čakali pracovníci vinárstva Chateau Valtice, aby nás previedli historickými pivnicami a ponúkli nás vínom z ich portfólia. Vína boli svieže, správne vychladené a hodné Zámeckého sklepa . Zahanbiť sa nedali ani miestne reštaurácie, kde sme mali možnosť vybrať si z kvalitných jedál. O 15. Hodine sme už vstupovali do pivničných priestorov salónu vín ČR. Veď mať možnosť degustovať tie najlepšie vína z Moravy a z Čiech sa nenaskytne každý deň. Počas riadenej degustácie nám bolo ponúknuté ochutnať desať vzoriek od tých suchých vín , až po tie so zvyškovým cukrom. Nechýbali biele, ružové, ani červené vína. Vína mladé, ale aj ročníky staršie. Nuž ako zhodnotiť Salón vín ČR? Vina vynikajúce, someliér erudovaný a znalý problematiky, prostredie príjemné. Možno trochu viac ľudí, ale tým vínam to na kvalite neubralo.

Návšteva Valtického zámku a celého areálu obohatila každého návštevníka a nielen vinára. Oplatí sa sem znovu vrátiť a to nie len pre tie najlepšie vína našich susedov, ale aj pre prostredie, v akom sa celý Valtický areál nachádza.

J.Ž.

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov


Sviatok Sv. Urbana 2019


Sviatok Sv. Urbana v Novom Tekove

Už po desiatykrát sa v novotekovských viniciach na Obecnom hajloku stretli členovia OZ Veselí Tekovskí Vinári a občania Nového Tekova, aby v príjemnom prostredí prosili a zároveň ďakovali patrónovi vinohradníkov a vinárov Sv. Urbanovi, za ochranu a pomoc ktorú poskytol všetkým tým, ktorí dedičstvo svojich predkov na Starom vrchu, Dudku i na Žengove uchovávajú s náležitou úctou a zodpovednosťou. A veru v uplynulom roku držal náš patrón svoj ochranný plášť dôkladne rozprestrený. Veď ročník 2018 sa z pohľadu kvality vín radí medzi tie lepšie. Ten, kto sa o vinohrad staral, sa na množstvo úrody sťažovať nemusel.

Prítomným na úvod zaspievala spevácka skupina Vinička a po krátkom privítaní predsedom občianskeho združenia Jozefom Želiarom sa ujal slova miestny farár Vladimír Palkovič. Predniesol prosby k Sv. Urbanovi za ochranu úrody a požehnal okolité vinohrady pre budúci vinohradnícky rok. Potom sa už k slovu a hudbe dostala hudobná skupina ERB, ktorá až do neskorých večerných hodín rozdávala svojou muzikou dobrú náladu. Návštevníci podujatia mali možnosť ochutnať guláš od Tibora Száraza, paprčkový guláš ktorý navaril Milan Száraz a neodmysliteľné klobásy, ktoré upiekol Alexander Csomor. Aj miestni vinári sa mali čím pochváliť. Svoje vína ponúkali a pri mnohých vzorkách pripomínali úspechy z tohtoročných výstav a degustácií. Za každým úspechom stoja obetaví ľudia. Poďakovanie patrí pracovníkom obecného úradu v Novom Tekove. Členom OZ Hroneko, správcovi Obecného hajloku Ladislavovi Nagyovi a všetkým, ktorí sa pričinili o zdarný priebeh podujatia.

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov a NSK.

J.Ž.


Plán postrekov na rok 2019

Sem vložte podnadpis


Ochrana viniča 2019

Postrek proti roztočom pri pučaní: Sulka 4%, Kumulus alebo Thiovit 1,5-2 %

1) Postrek 50 cm výhonky Antre Zn 0,16-0,2 % v prípade teplého a vlhkého počasia

Thiovit alebo Kumulus 0,6 %, Campofort B, Campofort Zn

2) Postrek pred kvitnutím Cassiopee 79WG 0,22 - 0,25 % + Falcon 0,03 % Campofort Forte

3) Postrek po kvitnutí Momentum Trio 0,3 % Vivando 0,03 % Campofort P

4) Postrek 10 - 14 dní po odkvitnutí Flowbrix 0,3 % Luna Experience 0,037 % Campofort K

Alebo Quadris Max 0,15 - 0,2 % Campofort K

Ďalšie prípravky podľa počasia striedať prípravky:

a) Na peronospóru: Orvego, Pergado, Profiler, Shavit

b) Na múčnatku: Dynali, Sercadis, Talendo Extra, Talent

Pred utźatváraním strapcov do postreku pridáme aj proti hnilobe prípravky ako Switch (35 dní), Cantus (28 dní), Prolectus (21 dní muštové, 14 dní stolové)

Pri mäknutí bobúľ Teldor (14 dní) Rovral aquafon (14 dní) Mythos (21 dní) Prolectus

Do každého postreku pridáme zmáčadlo: Silwet, Trend alebo ďalšie zmäkčovače vody


1. postrek

Pri pučaní

Kumulus 1,5 - 2 %

Sulka 4%

Roztoče

Múčnatka

35

kontaktný

Aplikovať tam, kde boli roztoče pri vyšších teplotách za slnečného svitu

2. postrek

40 - 60 cm výhonok

Thiovit0,6 %

Kumulus

Campofort B 10 l/ha

Campfort Zn 10 l/ha

Silwet Star 0,01 %

Roztoče

Múčnatka

35

kontaktný

Najlepšia účinnosť je nad 15 °C

3. postrek

Pred kvitnutím

Antre 70 WG 0,16-0,2

Rombus Trio 0,03-0,04

Campofort Forte 12 l/ha

Silwet Star 0,02 %

Peronospóra

Múčnatka

Kontaktný

Systémové

V prípade daždivého počasia použiť Folpan alebo Melody Combi

4. postrek

Po kvitnutí

Pegado F 0,2

Dynali 0,065

Campofort P+Mg 10 l/ha

Peronospóra

Múčnatka

Kontaktný+ translaminárny

Systémový + kuratívny

Vedľajší účinok na Botrytis

5. postrek

10 - 14 dní po odkvitnutí

Flowbrix 0,3 %

Vivando 0,03 %

Silwet Star 0,01 %

Campfort K 12 l/ha

Peronospóra

Múčnatka

Kontaktný

Lokálne systémový

Podľa počasia postrek opakovať za 7-14 dní

V prípade dobrého počasia postrek nerobíme alebo striekame len proti múčnatke alebo peronospóre

Na posledné postreky používame prípravky proti hnilobe podľa potreby a doby dozrievania hrozna a ochrannej lehoty prípravku. Uvádzame ich podľa čakacej doby:

Teldor 14 dní, Rovral aquafon 14 dní, Mythos 21 dní, Minas 21 dní, Pyrus 21 dní, Cassiopee 28 dní, Cantus 28 dní, Luna Privilege 28 dní, Melody Combi 28 dní, Thiram Granuflo 28 dní, Switch 35 dní


Aký bol ročník 2018 v Novom Tekove?

Vyhodnotil Ing. Zoltán Kulcsár


Ročník 2018 z pohľadu vinohradníka a záhradníka

Každý ročník je iný. Kedysi sa hodnotilo lepší, dobrý, horší. Teraz máme ročníky so silným výskytom húseníc, potom prišli lienky, jarné mrazy, sucho. Ročník 2018 je poznačený rýchlym nástupom vegetácie a relatívne minimálnym pôsobením negatívnych faktorov ako choroby či škodcovia. Dostatok slnečného svitu a relatívne aj zrážok. Hlavne ideálny čas bol pri zbere hrozna aj ovocia. Vplyvom otepľovania musíme rátať a vysporiadať sa s rozmarmi počasia, myslím hlavne na lokálne zrážky. Dôkazom toho boli aj prudké lejaky koncom augusta (oslava SNP v Marušovej), keď začalo pršať a za hodinu zrážkomer nameral 54 mm. Na vinici som nameral len 16 mm. A to je vzdialenosť len 4 km. Teploty boli vysoké hlavne v apríli, máji a tiež v auguste, teplotne celý rok 2018. Silné UV žiarenie poškodilo niektoré odrody hrozna, ale aj jablká a hrušky. Hlavne odrody citlivé, s tenkou šupkou ako Chardonnay, Rizling rýnsky, Zéta, Rosa a Nitria. Poškodené boli nielen strapce, ale aj listy. Môžeme konštatovať, že rok 2018 bol pre vinárov a záhradkárov dobrý až veľmi dobrý. Zbierali sme vysokú úrodu s vysokou cukornatosťou. Už len od nás vinárov záleží, aké kvalitné víno dorobíme. Relatívne veľmi dobre obstáli PIWI odrody. V hroznách bolo veľa aromatických látok, cukru, ale aj trieslovín.

Zelenina, ovocie - pehovitosť jabĺk, fuzarióza cesnaku.

Zelenina v záhradách dala dobrú úrodu. Kvalita bola horšia. Choroby poškodili cesnak, pór, mrkvu, zeler. Zo škodcov na zelenine bolo najviac mlynárik kapustový, molice, voškovník invázny. Ovocie bolo poškodené len múčnatkou a pehovitosťou jabĺk.


Učili sme sa posudzovať kvalitu vínaAko hodnotiť vína?

Predsedníctvo OZ Veselí Tekovskí Vinári zorganizovalo 30.januára v kultúrnom dome v Novom Tekove odbornú prednášku na tému : "Základy hodnotenia vín, nové postupy a technológie pri výrobe vín". Svoje skúsenosti a vedomosti k danej problematike odovzdali Ing. Tibor Berta a Ing. Lukáš Berta z Vinárstva Berta s.r.o., formou zaujímavej prednášky sedemnástym nadšencom. Dve hodiny nabité praktickými ukážkami z oblasti problematiky degustácií vín prinieslo nejednému vinárovi a milovníkovi vín neoceniteľné informácie, ako sa orientovať v danej problematike.

Niekedy sa stane, že pri výrobe vína sa vyskytne nejaká chyba vína a vtedy je dôležité správne zareagovať na daný stav. Mnoho vín sa v určitom štádiu stupňa chyby vína dá "opraviť", respektíve ošetriť. Je však dôležité, ako vieme dané informácie využiť a aplikovať ich v praxi. Blíži sa sezóna degustácií a ochutnávok, kde bude dôležité správne posúdiť kvalitu každej vzorky vína. Myslím si, že prednáška na aktuálnu tému v tomto období prišla každému milovníkovi vína práve vhod.

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov


Degustácia miestnych vín 

2019 

Nový Tekov


Tekovskí vinári degustovali svoje vína

Vo štvrtok 7. februára sa v priestoroch kultúrneho domu v Novom Tekove konala miestna neverejná degustácia vín. Vína z tekovského chotára sa uchádzali o čo najlepšie umiestnenie v konkurencii 91 vzoriek, ktoré deň pred degustáciou priniesli tunajší vinári. Tri päťčlenné degustačné komisie si rozdelili po tridsať vzoriek bielych a červených vín, aby čo najobjektívnejšie stobodovým systémom ohodnotili vína nie len ročníka 2018, ale aj tie staršie. Predsedovia komisií Ing. Jozef Szabo, Ing. Alojz Štrba a Jozef Szabo ml. náležite poučili členov svojich komisií o pravidlách pre degustácie, spoločne obodovali nultú vzorku a

potom už len svoje postrehy a pocity z ochutnávky vín vkladali do degustačných hárkov. Dôležitú úlohu v celkovej sumarizácií výsledkov od jednotlivých degustátorov mal Ing. Peter Diosegi, ktorý každý zo 450 degustačných lístkov musel zaznamenať v počítači. Po ukončení základnej časti degustácie každá komisia navrhla do boja o titul šampióna po dve najlepšie vína z bielych a dve z modrých odrôd. Predsedovia komisií následne zoradili predložené vzorky podľa kvality a aritmetickým priemerom určili šampióna bielych a červených vín.

V neskorých večerných hodinách už bolo známe, že šampión bielych vín pre rok 2019 sa stal Rulandské šedé 2018 od Jána Sakoša a šampiónom červených vín sa stala Rosa 2018 od

Ing. Zoltána Kulcsára. Usporiadatelia tento rok ocenili aj prvé tri najlepšie vína, ktoré zabojovali o titul šampióna. Z bielych vín to boli na 1. Mieste Aurélius od Zoltána Kulcsára,

2. Pálava 2018 od Jozefa Szaba st., 3. Rizling korenistý 2018 od Jozefa Szaba ml.

Poradie červených vín otváral na 1. Mieste Alibernet barique od Marka Németha,

2. Rlandské modré 2017 od Jozefa Želiara a 3. Frankovka modrá od Ladislava Rášiho. Diplomom, zlatou medailou, bolo odmenených 8 bielych a 8 červených vín.

Nuž čo dodať na záver? Tekovské vína prešli generálnou skúškou pred tohtoročnou degustačnou sezónou a neostáva nič iné, ako potvrdiť výsledky kvality aj na iných súťažiach. Tú istú možnosť majú aj vína, ktoré neuspeli bodovo, čo neznamená, že sa jedná o zlé vína. Aj tieto majú možnosť presvedčiť a dokázať v konkurencii vín v našom okolí, že si zaslúžia viac bodové ohodnotenie, aké sa im dostalo na miestnej úrovni. Prajeme každému vinárovi, aby sa z neúspechu vedel poučiť a z úspechu úprimne radovať.

(výsledky miestnej degustácie sú zverejnené na našej internetovej stránke)

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový TekovEger 2018


Do históriou a vinárstvom presláveného maďarského Egeru sme sa tento rok vybrali, aby sme sa presvedčili o kvalite miestnych vinárov a kúpeľov, ktoré toto mesto robia príťažlivé pre turistov z celého sveta. Už po príchode do mesta bolo vidieť, že veľký dôraz kladú domáci na čistotu a zeleň, Doobeda sa časť účastníkov zájazdu rozhodla pre návštevu kúpaliska a časť sa vybrala na prehliadku mesta a hradnej pevnosti z 13. storočia, ktorá uchováva dôkazy o hrdinskej obrane proti Turkom. Príjemné chvíle oddychu a posedenia v malých kaviarničkách ponúkalo aj Dobóovo námestie, hýriace kvetinovou výzdobou a historickými pamiatkami. Poobede nás už všetkých privítal miestny vinár Sike Tamás v časti mesta Szép assazony volgye, kde sa nachádza takmer 200 pivníc vysekaných do tufu. Ponúkol nás tými najlepšími vínami z jeho vinárstva a pridal mnoho zaujímavých informácií o meste, na ktoré je patrične hrdý a odborne okomentoval každú degustovanú vzorku. Príjemnú atmosféru dotvorila aj cigánska muzika s ktorou si mnohí z nás aj zaspievali. Záver dňa patril prehliadke majestátnej Egerskej baziliky, druhej najväčšej v Maďarsku. . Cestou domov sme sa stihli pokochať večernou Budapešťou a pohľadom na siluetu Dunaja a budovu parlamentu. Verím, že každý z účastníkov si domov odniesol mnoho zážitkov a príjemných dojmov. Tak teda dovidenia "Egerske hviezdy".

Zájazd bol organizovaný s finančnou podporou obce Nový Tekov.

J. Ž.


Ukážky zelených prác vo vinohrade

V stredu 20. júna sa stretli vinohradníci vo vinici Zoltána Kulcsára, aby si na praktických ukážkach predviedli rôzne spôsoby zelených prác vo vinohrade. Vzorne ošetrená vinica bola pre mnohých inšpiráciou. Z úst  Zoltána Kulcsára, Jozefa Szaba st. a ml.,  sa prítomní mohli dozvedieť o  význame odlistenia pre vinič  Avšak mnohé dišputy sa viedli i na iné vinohradnícke témy a tak nikto neľutoval dve hodiny strávené v spoločnosti skúsených vincúrov a hlavne priateľov.

Sv. Urban 2018

Sv. Urban v Novom Tekove

S dátumom 25. máj sa v Novom Tekove už tradične spája slávnosť Sv. Urbana. Tohto roku vyšiel tento termín presne na piatok a daždivého dopoludnia naznačovalo organizátorom hrozbu preloženia podujatia. Našťastie sa poobede, možno aj na príhovor sv. Urbana, umúdrilo počasie umúdrilo a tak mohol predseda OZ Veselí Tekovskí Vinári Jozef Želiar na svahoch tekovských viníc v Obecnom hajloku privítať hostí už desiaty raz. Tradične na úvod vystúpila spevácka skupina Vinička. Magdaléna Kvaková predniesla báseň a duchovným slovom sa k prítomným prihovoril miestny kňaz Vladimír Palkovič. Peter Senci so skupinou ERB až do neskorých večerných hodín bavil návštevníkov svojou muzikou a spevom. Nebola by to slávnosť k Sv. Urbanovi, keby sa vinári nemali čím pochváliť. A tak v priestoroch hajloku mohol každý ochutnať tie najlepšie vína miestnych vinárov. Mnohé vzorky sa pýšili zlatými a striebornými medailami zo súťaží vín, na ktorých vinári reprezentovali nie len seba, ale aj svoju obec a región. Nedali sa zahanbiť ani miestni gurmánski mágovia. Na výber bol bravčový, paprčkový aj kapustový guláš. Kto ešte vládal, mohol ochutnať pečenú klobásu a iné pochúťky. Veď víno, jedlo a spev patria neodmysliteľne k sebe. Navzájom sa dopĺňajú a každé môže byť jedinečné. Verím, že kto prišiel, prišiel medzi priateľov a dobrých ľudí. Asi 150 účastníkov sa len ťažko rozchádzalo v neskorých večerných hodinách. Poďakovanie patrí kuchárom Tiborovi Szárazovi, Milanovi Szárazovi, Jánovi Sakošovi, Alexandrovi Csomorovi. Za pomoc pri organizovaní mladým z OZ Hroneko a pracovníkom obecného úradu. Za prepravu na podujatie Ladislavovi Nagyovi ml., Tiborovi Tóthovi a Jánovi Poljakovi. Dúfam, že o rok sa stretneme znovu pri dobrom víne, hudbe a jedle, v dobrej nálade a medzi priateľmi.

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov a NSK.

J.Ž.

Odporúčaný plán ochrany viniča na rok 2018


Plán ochrany viniča na rok 2018.

1 postrek proti kučeravosti a plstnatosti listov

Kto má nasadený dravý roztoč, ten nemusí robiť alebo v minulom roku nemal, nepozoroval rozšírenie spomínaných škodcov tiež nerobí. V posledných rokoch pozorovali rozšírenie puklice slivkovej aj na viniči. Ochranu môžeme robiť na jar, keď robíme predjarný postrek ovocných stromov s tým istým prípravkom (olej + Nurelle D alebo olej + Calypso).

Sulka - pred pučaním. Keď nestihneme, tak Kumulus, Thiovit krátko po vypučaní.

Počas vegetácie 1x Ortus.

Proti roztočcom pri liahnutí lariev Nissorum

Ochrana proti hubovým chorobám

40 - 60 cm dĺžka letorastov

Thiovit, Kumulus 0,6 % proti múčnatke. Keď zvýšime dávku Thiovitu na 1,2 % účinkuje aj na kučeravosť a plstnatosť.

Pred kvetom:

Vyberáme prípravky tak, aby mali kontaktný a systémový, prípadne kuratívny účinok

Fantik F 1 kg/500 l vody/ ha - silný tlak

Mildicut 2 l/500 l vody /ha - silný tlak

Antre 2kg/ha 0,2% 20 g/ 10 l - slabý tlak

Bumper 25 EC 0,2 l/ha 0,02% 2 ml/ 10 l - slabý tlak

Do postreku je treba dať zmáčadlo a listové hnojivo s obsahom B, Mg, Mn, Zn.

Podľa rozboru pôdy na Starom vrchu je nedostatok mikroprvkov B, Mn, Zn a makroprvkov P a Ca. Rozbor pôdy na prístupné živiny potvrdila aj listová analýza robená v ČR v rokoch 2012 až 2015. Do postrekov pred kvetom, keď som použil listové hnojivo s obsahom B a Zn, najlepšie účinkovalo u odrody Dunaj a Iršai Oliver, zlepšilo opeľovanie a bobule boli vyrovnané.

Po odkvete viniča:

Vincare: 2 kg /ha - silný tlak

Orvego: 0,8 l /ha - silný tlak

Luna Experience: 0,375 l/ha - silný tlak

Kocide 2000: 0,3% 3kg/ha - slabý tlak

Bumper 25 EC: 0,02% 0,2 l/ha - slabý tlak

V prípade daždivého počasia pridáme aj proti botrytíde prípravok ako Granuflo 80 WG, Topsin 500 SC alebo iné. Prípravok Luna má využitie aj na múčnatku a chrastavitosť u jadrovín s veľmi dobrým účinkom.

Ďalšie ošetrenia robím v júli a auguste podľa potreby. Počasie , hlavne zrážky, sledujeme a keď treba ošetrujeme. Sledujem signalizáciu.

Ďalší postrek, ktorý robím stále, je proti botrytíde pred uzatváraním strapcov prípravkami Prolektus, Switch, Teldor a ďalších.

Keď treba striekať proti botrytíde ešte raz alebo viackrát, treba vedieť ochrannú lehotu napr. Switch má 35 dní, Prolektus 14 dní, Teldor 14 dní, Mythos 21 dní, Cantus 28 dní, Cassiopee 28 dní.

Pripomeniem, že čiastočné odlistenie zóny strapcov, znižuje riziko výskytu botritídy a umožňuje aj lepší postrek strapcov. Keď striekame len zónu strapcov, stačí použiť len 1/3 vody a prípravku predpísanej koncentrácie. Miesto 1000 l len 300 l vody.

Pri miešaní prípravkov treba dodržať poradie: ako prvý práškový prípravok, potom tekutý prípravok, potom kvapalné hnojivá a nakoniec zmáčadlo. Keď je voda tvrdá, treba pridať zmäkčovač Silwet. V prípade vetra znižuje úlet pridanie Agrovitalu, ktorý pôsobí aj ako zmáčadlo a lepidlo.

Zoznam prípravkov, ktoré môžeme objednať, je priložený a uvedené sú dávky a účinné látky. V ponuke sú aj nové prípravky. Striedanie prípravkov je potrebné, aby nevznikla rezistencia. 3 roky sme používali Quadris Max, ktorý bol veľmi dobrý a nebolo treba miešať, ale na 2 roky vynecháme. Cenove sú prístupné vo veľkom balení. Prosíme záujemcov o nákup, aby nahlásili množstvá prípravkov na celý rok na VČS 9.2.2018. Tak pripravíme spoločnú objednávku.

Peronospóra - návrh na objednávku.

Profiler - firma BAYER

Účinná látka: 44,4 g/kg FLUOPICOLIDE ACYLPICOLIDY (translaminárny)

667 g/kg FOSETYL - AL FOSONÁTY ( systémový)

Dávkovanie: do BBCH 61 1,5 kg/ha / 500 l vody

od BBCH 61 3,0 kg/ha/1000 l vody, min. konc. 0,3%

OL 21 dní, 1 ošetrenie 40 - 60 €/ha

Aplikácia preventívne, v dobe aktívneho rastu

Posledná aplikácia do začiatku zamäkania bobúľ

FANTIK F - firma Agro Alliance

Účinná látka: 3,75% BENALAXYL-M FENYLAMIDY (P-A fungicíd systémový)

48% FOLPET FTALIMIDY (kontaktný)

Dávkovanie: do BBCH 61 1 kg/ha 500 l vody

Od BBCH 61 2 kg/ha 1000 l vody, min.konc. 0,2%

Aplikácia preventívne 10-14 dní interval až do BBCH 79

Kuratívne do 72 hodín po vzniku infekcie.

Vedľajší účinok má na: biela hniloba, botrytída, múčnatku, červenú spálu.

OL 42 dní, 1 ošetrenie 20-40 €/ha

Kontaktné prípravky na múčnatku s obsahom S

Thiovit Jet

Kumulus

Síra 80 WP

Majú rovnakú účinnú látku, líšia sa len jemnosťou mletia. Aplikácia je závislá od teploty vzduchu. Pri nízkych teplotách nemajú dobrú účinnosť a pri vysokých teplotách poškodzujú rastliny.

Kontaktné prípravky na peronospóru s obsahom Cu

Podľa zloženia Cu rozlišujeme:

Hydroxid meďnatý

Oxychlorid medi

Síran meďnatý tribázický

Hydroxid meďnatý: Copac OL 21-35 dní

Funfuran OL 21-35 dní

Champ Flow OL 21-35 dní

Champion 50 WP OL 21-35 dní

Kocide 2000 OL 21-35 dní

Oxychlorid medi: Cuprocaffaro OL 21dní

Cuprocaffaro Micro OL 14dní

Kuprikol 50 OL 21-35 dní

Flowbrix OL 21dní

Síran meďnatý: Cuproxat SC OL 21dní

Mancozeby: Dithan OL 56 dní

Novozir OL 56 dní

Mancosan OL 56 dní

LUNA Experience - firma BAYER

Múčnatka, biela hniloba

Účinná látka: 200 g/l FLUOPYRAM (systémový)

200 g/l TEBUCONAZOLE (systémový)

Dávkovanie 0,375 l/ha

Preventívne v intervale 10-12 dní BBCH 57-79. Veľmi dobré účinky má u jadrovín na múčnatku, chrastavitosť, nektriovú rakovinu a skladové choroby.

SECARDIS - firma BASF

Múčnatka

Účinná látka: 300 g/l FLUXAPYROXID (systémový)

Dávkovanie: 0,25-0,3//ha v 7-14 dňových intervaloch OL 35 dní

Odporúčaná aplikácia pred kvetom a po kvete.

TALENDO EXTRA

Múčnatka

Účinná látka: 80 g/l TETRACONAYOLE (preventívne, kuratívne, eradikatívne)

160 g/l PROQUINAZID (preventívne, kuratívne, zabraňuje klíčeniu spór, lokálne systémové, translaminárne, fumigačne)

Dávka 0,08-0,4 l/ha min. konc. 0,025% OL 31 dní interval 10-14 dní

Od začiatku kvitnutia po uzatváranie strapcov

Tieto nové prípravky na múčnatku majú veľmi dobrú a dlho pôsobiacu účinnosť. Sú to nové účinné látky, takže rezistencia nie je.

TELDOR - firma BAYER

Botrytis cinerea

Účinná látka: 500 g/kg FENHEXAMID HXYDROXYANILOIDY (lokálne systémové)

Dávkovanie 0,75-1 l/ha

Aby bol dobrý účinok, treba postrekovú látku dostať na bobule, ale aj strapinu.

OL 14 dní, len preventívny účinok, odolnosť proti zrážkam po 6 hodinách

CANTUS - firma BASF

Botrytis

Účinná látka: 500 g/kg BOSCALID KARBOXAMIDY (systémový, translaminárny)

Dávkovanie: 1,2 kg/ha BBCH 61-75

Preventívne pôsobenie, optimálny termín pred uzatváraním strapcov.

SWITCH - firma SYNGENTA Švajčiarsko

Účinná látka: 375 g/kg CYPRODYNIL PYRIMIDÍNY(systémový, translaminárny)

250 g/kg FLUDIOXONYL (kontaktný)

Dávkovanie: 0,96 kg/ha

Optimálny termín aplikácie BBCH 71-75. Preventívne, kuratívne má dobrý účinok, len je drahší.

ANTRE - firma BAYER

Peronospóra

Účinná látka: 700 g/kg PROPINEB + mikroprvok Zn DITHIOKARBAM8TY (kontaktný)

Dávkovanie: 0,8-1kg/ha 500 l vody do BBCH 61

1,6-2,2 kg/ha 1000 l vody od BBCH 61 min.konc. 0,2%

OL 28 dní. Preventívne, optimálny termín je pred kvetom. Interval 7-14 dní. Pri aplikácii je dodávaný zinok, čo podporuje opeľovanie. 2 hodiny po aplikácií je odolný proti zmývaniu.

PROLECTUS - firma FN Agro USA

Botrytis cinerea

Účinná látka: 500 g/kg FENPYRAMINE AMINOPYRAZOLINONY (translaminárny)

Dávkovanie: 1,2 kg/ha

Pri postreku len v zóne strapcov stačí 0,75 kg/ha

OL 14 dní

Postrekujeme preventívne, ale pôsobí aj kuratívne, BBCH 75-79 alebo BBCH 83-85.

TANOS - firma DUPONT USA

Peronospóra

Účinná látka: 250 g/kg CYMOXANYL ACETAMIDY (lokálne systémový)

250 g/kg FAMAXADONE Qol fungicíd (kontaktný)

Dávkovanie: do BBCH 61 0,2 kg/ha 5000 l vody

od BBCH 61 0,4 kg/ha 1000 l vody, min. konc. 0,04% 4g na 10 l vody

OL 28 dní. Preventívne 10-12 dní, kuratívne 96 hodín od infekcie. STOP efekt - zastavenie šírenia infekcie z napadnutých pletív na zdravé pletivo.

Kombinácia kutikulárnej fixácie (famoxadone) a lokálne systémovej translokácie (Cymoxanil), kombinácia dvoch účinných látok chráni nové prírastky.

ORVEGO - firma BASF

Peronospóra

Účiná látka: 300g/l AMETOETRADIN (kontaktný)

250 g/l DIMETOMORPH (lokálne systémový a translaminárny)

Dávkovanie: 0,4 l/ha 500 l vody

0,8 l /ha 1000 l vody

OL 35 dní. Interval 10 - 14 dní.

Preventívne a kuratívne (3-4 dni) pôsobí, antipolárny efekt. Používať preventívne, len výnimočne kuratívne, keď je veľmi silný tlak.

VINCARE, firma ADAMA peronospóra

Účinná látka: 15,6 g/kg BENTIAVALICARB KARBAMÁTY (CAA fungicid translaminárny)

500 g/kg FOLPET (FTALAMIDY kontaktný)

Dávkovanie: do BBCHH 61 1 kg/ha 500 l vody

Od BBCH 61 2 kg/ha 1000 l vody, min. konc. 0,2%

Preventívne v intervale 10 dní, kuratívne a eradikatívne pôsobí a má antisporulačný účinok

OL 35 dní

1 ošetrenie 1 ha vinice cca. 25-50 €

Cenník RWA 2017 cena bez DPH

Vincare 1kg 39,05 €

Profiler 1 kg 26,03 €

Fantik F 1 kg 23,17 €

BBCH fázy:

BBCH 9-10 - zreteľne vidieť špičky zelených listov

BBCH 19 - 9 listov je vyvinutých

BBCH 61 - začiatok kvitnutia

BBCH 69 - koniec kvitnutia, 90% kvetných čiapočiek opadlo

BBCH 73 - bobule veľkosti brokov, strapce sa začínajú stáčať dole

BBCH 75 - bobule veľkosti hrachu

BBCH 77 - začiatok uzatvárania strapcov

  • Hĺbkovo pôsobiaci prípravok - účinná látka preniká do rastlín, ale nie je v nich premiestňovaná (len druhá strana listu)
  • Kontaktne pôsobiaci prípravok - pôsobí na povrchu ošetrených rastlín a účinkuje len vtedy, ak príde do kontaktu s patogénom alebo škodcom
  • Kuratívny - má liečivé účinky
  • Systémovo pôsobiaci prípravok - účinná látka preniká do pletív rastlín a vodivými cestami je v nich premiestňovaná apikálne
  • Lokálne systémové pôsobenie - účinná látka preniká do rastlinných pletív, ale nie je transportovaná
  • Fumigujúci prípravok - vznikajúci plyn vyplní priestor a tak ničí patogény. Dobre účinkuje v uzavretých priestoroch alebo za bezvetria

Degustácia miestnych vín 2018

Tekovskí vinohradníci degustovali svoje vínka.

Je už tradíciou, že pred degustačnou sezónou si dajú naši vincúri obodovať svoje vínka takpovediac na domácom poli.  A že naše občianske združenie prikladá tomu patričnú dôležitosť svedčí aj fakt, že 8. februára sme v troch degustačných komisiách obodovali 90 vzoriek  a určili šampióna  červených vín a šampióna bielych vín. Ako si hodnotiace komisie počínali mohli sa vinári presvedčiť na druhý deň v piatok 9. februára. Pre úplnosť musím dodať, že v každej komisii boli 4 degustátori, predsedovi sa hodnotenie započítavalo 2x,  maximálna a minimálna hodnota sa eliminovala, takže priemer sa bral zo stredných 3 hodnôt. Šampión bielych vín sa stal Rizling vlašský 2017 od Ing. Zoltána Kulcsára a šampión červených Rosa 2016 od Jozefa ŽeliaraUkážky rezu viniča


Pozvánka

Predsedníctvo OZ Veselí Tekovskí Vinári pozýva 10.2.2018 na ukážky rezu viniča. So svojimi skúsenosťami sa s vami podelia Ing. Zoltán Kulcsár, Ing. Jozef Szabo a ďalší. Zraz účastníkov o 9.30 hod. pri Bistre. V prípade nepriaznivého počasia sa uskutoční v kultúrnom dome prednáška na tému: " Ochrana viniča pred škodcami a chorobami". Doprava individuálna. Nezabudnite na primeranú výstroj a výzbroj.

Tešíme sa na Vašu účasť.

Podujatie je organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov

Svätomartinský košt 2017


Už tradične sa na Martina, to je 11.novembra o 11hodine a 11. minúte v Novom Tekove na Obecnom hajloku otvára Svätomartinský košt. Tohto roku vyšiel Martin na sobotu a tak predseda OZ Veselí Tekovskí Vinári p. Jozef Želiar mohol privítať o niečo viac návštevníkov a milovníkov mladých vín, ako po iné roky. Atmosféru koštovky vhodne vyplnili speváci z Viničky a majster Šani Csomor so svojimi gurmánskymi špecialitami. Na plnený pečený bôčik a pomazánku z Nivy budeme ešte dlho spomínať. Môžem len potvrdiť, že dobré víno, hudba, jedlo a priatelia, neodmysliteľne patria k sebe.

K samotnej degustácii je potrebné dodať hlavne to, že bolo pripravených 49 vzoriek bielych, ružových a červených vín . O každej degustovanej vzorke sa viedli odborné dišputy, ktoré priniesli mnohé zaujímavé postrehy na tohtoročnú kvalitu dopestovaného hrozna, prevedenú ochranu viniča, či technologické postupy pri výrobe vína. Degustáciu viedol Ing Zoltán Kulcsár, Ing Jozef Szabo a p. Jozef Szabo ml. Spoločne sa zhodli v tom, že napriek silným mrazom v januári, kvalita vín neutrpela. Dá sa povedať, že ani tlak chorôb a škodcov nebol taký nebezpečný, ako po iné roky. Dokonca aj lienky bolo treba hľadať vo vinici, na rozdiel od minulého roku. Môžeme sa tešiť na vína ročníka 2017! Touto vetou bolo vypovedané všetko, čo sme sa v sobotu dozvedeli o mladých vínach ročníka 2017.

Na záver patrí poďakovanie správcovi Obecného hajloku p. Ladislavovi Nagyovi za prípravu dôstojných priestorov a p. Markovi Némethovi za pozvanie pri príležitosti ochutnávky mladých vín.


J. Želiar predseda OZ Veselí Tekovskí Vinári

Tekovčania v Burgenlande

Na sobotu 19.augusta si naplánovali tekovskí vinári jednodňový tematický zájazd do Burgenlandu. Kraj vína, vinohradov, útulných mestečiek a Neziderského jazera privítal nás, turistov z Nového Tekova v celej svojej kráse. A keďže pochádzame aj my z vinohradníckeho regiónu, mali sme vopred dohodnuté návštevy dvoch vinárstiev. Prvú degustáciu sme absolvovali v mestečku Ogau a druhú v ďalšom malebnom mestečku Rust. Musím povedať, že miestni vinári pre nás pripravili na degustáciu svoje najlepšie vína. Povestný veltlín a frankovka myslím, že chutili najlepšie, aj keď tramín a ruland biely očaril najme milovníkov sladkých vín. Ako to už býva, pri víne sa dá dobre porozprávať aj o rôznych problémoch, ktoré napodiv trápia aj rakúskych vinárov. Sú to najme drozdy, ale aj iní škodcovia a choroby. Obaja navštívení vinári sa posťažovali aj na prílišnú byrokraciu, ktorá ich finančne aj časovo zaťažuje. Nehľadiac na tieto problémy, vínka boli vynikajúce a verím, že každý si podľa chuti mohol vybrať to svoje.

Do nášho programu okrem návštevy vinárstiev vhodne zapadla aj návšteva Esterházyho paláca a vinárskeho múzea v meste Eisenstadt. Na záver sme si nenechali ujsť ani ochutnávku tradičnej Esterházy torty v štýlovej kaviarni Henrici a podvečerný pohľad na rozľahlé Neziderské jazero, ktoré má pre Burgenland obrovský význam. Už mi ostáva len doplniť malý postreh. Miestny obyvatelia sú si plne vedomí, že ak budú rešpektovať a chrániť prírodu a tradície svojich predkov, nemusia sa báť, že nebudú mať koho ponúknuť skvelým vínom od Neziderského jazera.

(Ogau-Vinárstvo Fabian, Rust- Vinárstvo Rust-Just)

Tento zájazd bol organizovaný s finančnou podporou obce Nový Tekov.

J. Želiar predseda OZ Veselí Tekovskí Vinári


Keď zakvitne vinohrad

Dovolím si tvrdiť, že najkrajšie a najočakávanejšie obdobie pre vinohradníka je kvitnutie vinohradu. Tento rok som zaznamenal prvé kvitnutie oteláku 25.5. 2017 a štepového hrozna  Rulandského bieleho 31.5.2017. V sobotu 3.6. už kvitnutie prebiehalo v každej odrode.  Najvyšší čas pre ošetrenie vinohradu pred kvetom


 9. ročník Sv. Urbana 2017


V piatok 26. mája sme si v Novom Tekove na Obecnom hajloku pripomenuli sviatok Sv. Urbana už po deviaty raz. K zdarnému priebehu podujatia nemalou mierou prispelo aj počasie a výsledkom bolo, že sme zaznamenali najväčšiu účasť občanov od začiatku organizovania slávnosti.

Podujatie krátkym príhovorom otvoril predseda OZ Veselí Tekovskí Vinári p. Jozef Želiar. Rímskokatolícky farár Viktor Tomčányi pripomenul návštevníkom, že ku každej práci treba pristupovať s pokorou a s vďakou, lebo jej výsledok nie vždy záleží len od nášho snaženia. Spomenul tiež historickú udalosť, keď sa počas vojny tekovské vinice stali pre občanov ochranou a útočiskom. Nakoniec starosta obce p. Ladislav Nagy poďakoval miestnym vinárom za vzornú reprezentáciu obce a občianskeho združenia a symbolickým kľúčom odomkol tekovské vinohrady pre budúcu vinohradnícku sezónu. Novotekovské vína mali možnosť ochutnať v Brne, M. Kozmálovciach, Rybníku, Čajkove, v Leviciach, Dolnej Seči a nakoniec aj v Nemčiňanoch. Všetky ocenené a aj mnohé ďalšie mohli prítomní zhodnotiť počas tohto podujatia. Ale ako by takáto slávnosť bola bez muziky, spevu a tanca? O dobrú náladu sa postarala spevácka skupina Vinička a skupina Erb. Ani tento rok nechýbali na stoloch miestne špeciality a dobroty ako paprčkový a bravčovo-hovädzí guláš, pečené klobásy a výborné pagáče od Chovanov.

Verím, že si všetci návštevníci prišli na svoje, veď domov sa rozchádzali až za svitu prvých hviezd. Rád by som vyslovil poďakovanie tým, ktorí sa pričinili o zdarný priebeh podujatia. Sú to najme starosta obce p. Ladislav Nagy, pracovníci obecného úradu v Novom Tekove, p. Ladislav Balogh, ktorý pomohol pri preprave návštevníkov, mladým z OZ Hroneko, ktorí pomáhali pri obsluhe a samozrejme Viktorovi Bickovi, Tiborovi Szárazovi, Jankovi Sakošovi a Ľubošovi Kundakerovi - majstrom kuchárom, ktorí sa postarali, aby sme sviatok oslávili nie len spevom a tancom, ale aj gurmánskym zážitkom.

J. Želiar predseda OZ Veselí Tekovskí Vinári


Dni vína Nemčiňany 2017

21 medailí pre OZ Veselí Tekovskí Vinári

Dni vína Nemčiňany 2017 boli aj tento rok pre vinárov nášho regiónu vrcholom "degustačnej" sezóny. V našom občianskom združení sme sa prvý krát dohodli, že vína na súťaž pošleme pod menom OZ Veselí Tekovskí Vinári. Dali sme si vyrobiť jednotné etikety a piati vinári sme pripravili vzorky do súťaže. Priznám sa, že trochu sme zaskočili aj organizátorov, nakoľko boli zvyknutí na známe mená z Nového Tekova. Naším cieľom bolo zviditeľniť našu obec a občianske združenie, čo sa nám aj myslím si podarilo. Ing. Zoltán Kulcsár, Ing. Jozef Szabo, Ing. Ladislav Kompan, Ing. Štefan Králik a Jozef Želiar prihlásili 23 vín a 21 vín obdržalo medaily. 6 bronzových, 14 strieborných a 1 zlatú medailu. Verím, že degustácie a výstavy vín v našom regióne si našli svoje trvalé miesto a prispejú k motivácii viacerých vinohradníkov a vinárov. Je potrebné si uvedomiť, že vinohradníctvo od nepamäti patrí k tomuto kraju a je súčasťou kultúry ľudí žijúcich na brehoch Hrona. Na záver mi neostáva iné len dodať, že organizátorom Dni vína Nemčiňany patrí uznanie a poďakovanie za prípravu a priebeh tohto podujatia. O rok dovidenia.

J. Želiar predseda OZ Veselí Tekovskí Vinári

Čajkov 2017


Zúčastniť sa v Čajkove na oblastnej degustácii vín a uspieť v silnej konkurencii vinárov z Čajkova, Rybníka, Levíc, Kozároviec, Šiah, Túroviec, Podlužian, Tlmáč či Zelenča, musí byť bezpochyby výzvou pre každého vinára v našom kraji. Aj tento rok poslali niektorí členovia nášho OZ svoje vzorky na už 23. degustáciu, aby sa presvedčili, že vínka, ktoré ponúkajú svojim priateľom, známym sú kvalitné, vyrobené z láskou k vinohradu a pre potešenie všetkých, ktorí ochutnajú tento starodávny nápoj.

Do Čajkova priniesli svoje vínka Ing. Štefan Králik, Ing. Ladislav Kompan, Ing, Zoltán Kulcsár a Jozef Želiar. Môžem s potešením spomenúť, že všetky vzorky ktoré sme poslali boli ohodnotené medailou. Ing. Štefan Králik obdržal za Alibernet, Rizling vlašský a Rizling Rýnsky bronzové medaile. Ing Ladislav Kompan za André bronzovú medailu, Ing. Zoltán Kulcsár za Sauvignon a Cserszegy Fuszeres bronz, za Frankovku modrú striebro a zlatom ozdobil Veltlínske zelené. Jozef Želiar s Alibernetom získal bronz, s Rosou 2015 striebro a s Rosou 2016 zlato.

Verím, že aj s našimi vínami sme obohatili Čajkovskú degustáciu a priniesli sme čosi zaujímavé a inšpirujúce. V Novom Tekove vieme dopestovať kvalitné hrozno na výrobu tých najlahodnejších vín. Možno by sme potrebovali trochu viac odvahy a nebáť sa dať ochutnať to najlepšie čo v pivnici máme. Na záver by som chcel pogratulovať všetkým oceneným a poďakovať za vzornú reprezentáciu nášho občianskeho združenia a obce Nový Tekov.

Čo sa deje vo vinohrade?


apríl 2017
apríl 2017

Po vysokých teplotách niekde až 26 stupňov vystriedalo v poslednej dekáde apríla teplé dni chladné počasie . 21. 4. ráno nameraných -2st. C  vinohrady v našej oblasti nepoškodil. Iné to bolo s ovocnými stromami v nižšie položených lokalitách. Avšak dnes sa ukazuje, ako vinič prežil zimu..... Najlepšie to vidíme pri nerovnomernom rašení. Z mojich záznamov čítam, že prvé postreky sírnatými a meďnatými prípravkami som aplikoval minulý rok 2. mája. Dnes badám, že chladné počasie akoby vegetáciu pribrzdilo. Vyzerá to tak, že také dva týždne si ešte počkáme. Upozorňujem však, že je optymálne obdobie na čistenie kmienkov, prihnojovanie a okopanie mladých sadeníc.

J.Ž


Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Vinička

26.12.2016

Spevácka skupina vinička oslavuje v roku 2017 piate výročie vzniku. Postupne vás budeme na stránkach informovať o jej činnosti.

Výsledná listina degustácie vín Nový Tekov 2017


Ochrana viniča


Zakladanie vinohradu na Starom vrchu v Novom Tekove

Pôda je hnedozem, ílovito - hlinitá. Nadmorská výška 190 m - 240 m/m. Orničná vrstva v dolnej časti je 25 - 40 cm, v hornej časti 20 - 30 cm. Podorničná vrstva v dolnej časti je spraš a to 40 - 80cm, v hornej časti je spraš 40 - 60cm. Potom sú kamene, ale svah hornej časti smerujúci na východ a západ je tuf. Pri vŕtani studni v dolnej časti do hĺbky 40m je ílovitá hlina, potom je cca 3m kameň, pod ktorým je piesok s dostatkom vody. Pri obecnej pivnici sa voda nachádza v hĺbke 80m dobrej kvality, výdatnosť veľmi dobrá.

Prípravu pôdy pod výsadbu je vhodné robiť v dolnej časti do hĺbky 60 - 80cm a v hornej časti do hĺbky 40 - 60cm. Pri nedostatku maštaľného hnoja je vhodné využiť zelené hnojenie a to zasiatim hrachu, alebo bôbu. Pomulčovať po odkvitnutí, nechať dozrieť zrno, alebo zapracovať do pôdy. Hrach vzíde a do jesene, dá ešte raz úrodu zelenej hmoty, ktorá sa na jeseň zmulčuje. Potom aplikujeme priemyselné hnojivo superfosfát a síran draselný. Podľa možnosti a obsahu prístupných živín v pôde fosfor (P) a draslík (K). Superfosfát 5 - 10q, síran draselný 4 - 8q /ha. Podľa rozdorov pôda na starom vrchu je slabo kyslá až kyslá preto je treba vápnením upraviť pôdnu reakciu dávkou 40 - 60q CaO/ha. Listové rozbory na viniciach z mikroprvkov vykazujú nedostatok Mn(mangánu) a Zn (zinku) Je možné doplniť do pôdy, alebo listovými hnojivami aplikovať na listy počas vegetácie. Rigoláciu robiť vtedy, keď pôda má ideálny obsah vody, aby aplikované hnojivá a zelená hmota boli dobre rozložené v celej vrstve pôdy.

Sadenie štepov

Keď sme vybrali typ vedenia a vieme typ strojov, ktorými budeme obrábať vinicu, rozhodneme sa pre spon radov a podľa odrôd aj vzdialenosť sadeníc v rade.

Podľa skúsenosti pre záhradkárov najviac vyhovuje vzdialenosť 180 - 220 cm medzi radmi a vzdialenosť sadeníc v rade 80 - 120 cm.

Stredné vedenie na jeden až dva kmienky, 80 až 100 cm vysoké.

  1. Rez na ťažeň 6 - 12 očiek a jeden čapík na 2 očká.

Vzdialenosť sadeníc v rade 80-100cm

  1. Prípadne dva kmienky a 1 ťažeň na kmienok s dvoma očkami

Vzdialenosť sadeníc v rade80 - 120cm

Čo sledujeme pri reze

Regulujeme úrodu počtom očiek na/M2. Ovplyvňujeme hustotu viničnej steny, udržujeme tvar vedenia. Rodí jednoročné drevo. Najlepšie úrody dáva 1 ročné(jednoročné) drevo, ktoré vyrastá z dvojročného.

Rez robiť najskôr 6 týždňov po opade listov. Najvhodnejšie je rez urobiť do začiatku fenofázy prúdenia miazgy. Zimný rez sa robí, keď nie sú silné mrazy. Jarný rez je výhodný preto, že umožňuje dodržať normu zaťaženia krov, menej práce pri zelených prácach. Nevýhodou neskorého jarného rezu je silné slzenie krov (strata živín).Vieme, že vinič má zásobné látky v starom dreve a koreňoch. Na začiatku vývoja vegetácie, skoro až do kvitnutia, čerpá živiny zo zásob v starom dreve a z koreňov. (Slzením tieto živiny stráca!).

Neskorý jarný rez robíme na začiatku pučania. Pučanie tým oddialime o 5 - 9 dní, tak môžeme vinič uchrániť pred neskorými jarnými mrazmi. Neskorý rez robíme cez kolienko, (nódus), aby sme zmiernili vytekanie miazgy.

V Novom Tekove jarné mrazy poškodzujú vinič hlavne na honoch Zengo a Slaby.

Krátky rez (2 - 3 očká na čapíkoch) môžeme robiť na odrodách : RV, VZ, MT, Svätovavrinecké, Frankovka modrá, André, RK.

Stredný rez je možné aplikovať na odrodách BB, JR, SZ, VČS, Zéta, Furmit, Neuburské Aurélius, PL, Dunaj, NR.

Dlhý rez je vhodný pre odrody RR, TČ, Souvignon, Muškáty, BM, BŠ, Cabernet Souvignon, Alibernet a Dornfelder.

Pre OZ VTV pripravil Ing. Zoltán Kulcsár jan.2017

https://www.tekovski-vinari.sk/

https://veseli-tekovski-vinari-2016.webnode.sk/

https://fotografia-roka-2016.webnode.sk/Ukážky zimného rezu viniča

14. Januára 2017 sa v prostredí tekovských viníc zišlo 15 nadšených vinohradníkov, ktorí prijali pozvanie na ukážky zimného rezu viniča. Pravdu povediac, ani organizátori nepočítali , že okrem zaujímavých postrehov z oblasti rezu viniča budú svedkami nádhernej zimnej panorámy tekovského chotára. Veď počuť vŕzgajúci sneh pod nohami a vnímať slnkom zaliatu prírodu s teplotou okolo nula st. bol verím, že pre každého účastníka zážitok.

  • Ing. Zoltán Kulcsár a ing. Jozef Szabo  na praktických ukážkach vysvetlili základné princípy rezu viniča. Prítomní sa mohli oboznámiť s rezom na strednom vedení,  vysokom a jednoduchom závese. Otázok a odpovedí bolo neúrekom a ani sme sa nenazdali a poslednú ukážku naši lektori predviedli na  alibernete u Marka Németha.
  • Verím, že každý sa niečo dozvedel a každý si odniesol domov krásny zážitok zo slnečného zimného dňa. Na záver by som chcel poďakovať p. Tiborovi Szárazovi za prípravu občerstenia s teplým nápojom, Ing. Zoltánovi Kulcsárovi a Ing. Jožkovi Szabovi za odbornú prednášku a p. Markovi Némethovi za pohostenie, ktoré nám pripravil na záver stretnutia.

Január 2017- Hron pod Tekovským mostom
Január 2017- Hron pod Tekovským mostom